Jo-jo efekt ,aneb dieta k ničemu

10. dubna 2009 v 9:01 |  rady a tipy
Držíte dietu, podaří se vám nějaké to kilo shodit a vy jásáte. Dieta však končí a vy, i když se snažíte nepřejídat, se pomalu ale jistě vracíte ke svým starým stravovacím návykům. A během chvíle máte svá stará, pracně shozená kila zpět.

Jako na houpačce - dolů a nahoru!
Označení jo-jo napovídá, že podobně jako dětská hračka, která běhá nahoru a dolů, tak se i nahoru a dolů točí vaše kila. Rychle shodíte a rychle zase naberete. A tak pořád dokola! Nejčastěji k takovému efektu dochází po ukončení nějaké přísné diety či dokonce hladovky. Kila se vrací velice rychle a občas vyskočí i nad hodnotu, na které byla před držením diety.
Marný boj
Lidé držící dietu si často neuvědomují, že za lehce shozenými prvními kily mnohdy stojí vyprázdnění jaterních a svalových buněk o glykogen a vodu. Jakmile tělu přísun potravy zvýšíte, opět tyto ztracené zásoby doplní. Navíc naberete zpátky většinou jen tuk, který je lehčí. Takže při dosažení stejné hodnoty v kilech na váze se vám může zdát postava víc zaoblenější, než před začátkem hubnutí. Přibudou často i nějaké ty centimetry v pase, bocích, na hýždích apod. Kromě jo-jo efektu se při hubnutí můžete také setkat s jevem zvaným plató. Při něm se (jednoduše řečeno) váhový úbytek dlouhodobě nehýbe, ať děláte, co děláte.
Jak na to?
Boj s nadbytečnými kily je dlouhodobou záležitostí a jeho úspěch závisí ani ne tak na úspěšnosti nějaké rychlé diety, jako spíše na celkové změně stravovacích návyků a životního stylu. Pakliže se vám toto povedlo a kila zmizela, pamatujte na to, že jakákoliv změna zpět a návrat ke starým zvykům může velice rychle odstartovat starý dobrý jo-jo efekt.
Také máte zkušenosti s jo-jo efektem? Podařilo se vám na něj vyzrát? zdroj:http://www.for-ana.estranky.cz/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Winny Winny | Web | 13. dubna 2009 v 19:20 | Reagovat

Áááááá, o jojo efektu mi ani nepovídej. Člověk se tak snaží vydržet nejíst, a ono se mu to nakonec stejně vymstí. Minulý rok jsem zhubla na 46, a kolik jsem měla po létě...uh 56...crying. Snad se to tobě nestane. papa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama